Jeziorany to niewielka miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim, nad rzeką Symsarną. Liczy około 3 tys. mieszkańców.
Zamek biskupów warmińskich powstał w XIV wieku. Budowa została rozpoczęta przez Jana z Miśni, a zakończona przez biskupa Jana Stryprocka w 1373 roku. Po uderzeniu pioruna w 1783 roku zamek spłonął, a z jego pozostałości, które nadawały się do odbudowy, powstał funkcjonujący do dziś ratusz. Niestety, w żadnym stopniu nie przypomina on stojącego tu wcześniej biskupiego zamku.

Najstarsza na Warmii straż pożarna
W całości możemy natomiast zobaczyć wieżę strażacką. Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1899 roku i jest najstarszą na Warmii. Pierwsza remiza została zbudowana z zamkowej wieży w 1783 roku. Rozebrano ją w 1925 roku, jednak strażacy mieli już wtedy inny obiekt, wybudowany kilka lat wcześniej.

Kwatera wojenna na cmentarzu komunalnym to kolejna atrakcja Jezioran. Po zakończeniu I wojny światowej wzniesiono pomnik ku czci poległych żołnierzy oraz wspomnianą wcześniej kwaterę wojenną. Pomnik został zniszczony w 1945 roku, ale kwatery się zachowały.

Kwatera znajduje się na cmentarzu komunalnym, wzdłuż muru, przy głównej bramie. Zbiorowe mogiły, z rzędem drewnianych krzyży z nazwiskami poległych, otoczone są kostką granitową. W kwaterze jest pochowanych 34 żołnierzy niemieckich oraz 12 żołnierzy rosyjskich. Cmentarz ma ciekawe ogrodzenie i bramę główną. W 1987 roku został wpisany do rejestru zabytków.

W Jezioranach dobrze jest zobaczyć również Kaplicę Świętego Krzyża, wieżę ciśnień i fragmenty murów obronnych.

fot. Pixabay / CC0