Jezioro Luterskie położone jest na terenie Pojezierza Olsztyńskiego, w odległości 44 kilometrów na północny-wschód od Olsztyna. Rozciąga się na powierzchni 687 hektarów. Jego maksymalna głębokość wynosi 20,7 m. Ma wysokie i dość strome brzegi, sąsiaduje z łąkami i polami uprawnymi i łączy się rowami z jeziorami Bierdawami i Kikitami. W północno-zachodniej części jeziora znajduje się mała wyspa o powierzchni około 1 hektara.

Leszcze, okonie, liny
Jezioro Luterskie jest zbiornikiem typu sielawowego, co oznacza, że charakteryzuje się dużą głębokością (ponad 20 m), twardym dnem, dużą przejrzystością wody i piaszczystymi brzegami porośniętymi skąpą roślinnością. Jeśli wędkujesz, to idealne miejsce dla ciebie. W wodach jeziora pływają węgorze, szczupaki, leszcze, liny, okonie, sielawy.

Żaglówką i kajakiem
Miłośnicy sportów wodnych mogą wypożyczyć w pobliskich Lutrach (położonych w północno-wschodniej zatoce) kajak, żaglówkę czy rower wodny. Są też kwatery noclegowe. Można zatrzymać się w hotelu, pensjonacie, ośrodku wypoczynkowym, gospodzie z pokojami czy w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Istnieje też możliwość rozbicia namiotu na polu namiotowym. W okolicy znajdują się sklepy.

Latem można wybrać się na trawiasto-piaskową plażę w Kikitach z molo i wewnętrznym basenem dla dzieci oraz stałym nadzorem ratownika.
Jezioro jest dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie Olsztyn.

(Fot. Pixabay / CC0)